6.8 C
New York kenti
Çarşamba, Mart 29, 2023

Bamyanın Bilinmeyen 8 Faydası

081Bamya, her damak zevkine uygun olmaması nedeniyle, yaz sebzeleri içinde genellikle geri planda kalır. Sebzelerin ne kadar faydalı olduğundan bahsedilirken kimsenin aklına bamyadan bahsetmek gelmez. Üvey evlatmış gibi davrandığımız bu ilginç sebzenin sağlığımız açısından faydalı olabileceğini düşünmeyiz.

Bamyanın ne kadar faydalı olduğunu bilmiş olsaydık emin olun sofralarımızdan eksik etmezdik. Bu nedenle bamyanın bilinmeyen faydalarını yazımıza almaya karar verdik.

Bamyanın Bilinmeyen 8 Faydası

1- Bamya, kilo vermek isteyenler için en ideal sebzedir. Lif oranı yüksektir ve tokluk hissi verir. Kolesterolü dengeler.

2- Sindirim sistemindeki asidi nötralize ettiğinden ülseri önlemeye yardımcı olur.

3- Bamya, vücuda gerekli olan, kalsiyum, mağnezyum, demir ve manganez gibi mineraller yönünden çok zengindir.

4- Sinir sistemini korumaya yardımcı olur. Stres, depresyon, anksiyete gibi ruhsal rahatsızlıklara iyi gelir.

5- İçeriğindeki K vitamini sayesinde kemikleri güçlendirir. Ayrıca K vitamini, kanamayı kontrol eder. Pıhtılaşma ve protein üretimi için de gereklidir.

6- Yine içeriğinde bulunan C vitamini sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir. Enfeksiyonları tutar, serbest radikallere karşı vücudu korur ve birçok hastalığın riskini azaltır.

7- A vitamini, beta karoten, ksantin ve lutein gibi flavonoid antioksidanlar açısından son derece zengindir. Onlar retinayı korur ve göz kataraktını önlemede büyük destek olurlar.

8- Hem çözünür, hem çözünmez lif içerir. Çözülebilir lif (zamk) bağırsak safra asitlerine bağlanan ve kolesterol emilimini, hem de metabolik toksinleri inhibe eder. Bu şekilde, kalp hastalığı riskini azaltır ve sindirim sistemi ile vücuttan dışarı zararlı toksinleri taşır.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER