11 C
New York kenti
Cumartesi, Nisan 1, 2023

Balık Yağının Faydaları

balikyagi-600x250Balık yağı, yüz yıllardır sağlık amaçlı kullanılan besin maddeleri arasında sayılmaktadır. Özellikle, annelerin çocuklarına kansızlık ve kilo problemleri nedeniyle içirdikleri bilinir. Son yıllarda balık yağı ve faydaları üzerinde yapılan araştırma sonuçlarına da bakarsak, annelerin pek de haksız olmadığını görmüş oluruz.

Balık yağının faydaları, içeriğinde bol miktarda bulunan Omega 3 yağ asidinden kaynaklanmaktadır. Kısaca Omega 3, balıktaki sağlığın anahtarıdır.

Omega 3 vücudumuzdaki sağlık hücrelerinin temelini oluşturur. Çünkü Omega 3, bütün hücrelerin temel yapı taşıdır ve vücut tarafından üretilmeyen bir yağ asidi olması sebebiyle, dışarıdan takviye olarak alınması gerekir.

Balık Yağının Faydaları

– Omega 3 nöral yolları sağlığının temelini oluşturduğu için, balık yağı denilince ilk akla gelen, psikolojik ve nörolojik rahatsızlıklar olur. Vücutta yeteri kadar Omega 3 yağ asidi bulunmadığında, beyinden vücuda mesaj iletiminde sıkıntılar oluşur ve beyin bu eksikliği başka bir yağ ile tamamlamaya çalışır. O da Omega 6 ‘dır. Ancak, bilim adamları Omega 6 ile kurulan iletişim sisteminin Omega 3 ile kurulandan farklı bir sisteme sahip olduğunu keşfettiler. Bu nedenle Omega 3 eksikliği dönemlerinde beyin sinyallerinde karışıklıklar meydana gelir ve bunun sonucu olarak da, bipolar bozukluk, depresyon ya da daha başka ruhsal sorunlar yaşanabilir.

– Yapılan araştırmalar neticesinde, Omega 3 yağ asidi verilerek beslenen farelerde meme, akciğer, prostat, kolon kanseri gibi kanser türlerinin ilerlemesinin yavaşladığı gözlemlenmiştir.

– Balık yağının çocukları zihinsel anlamda geliştirdiği ve öğrenme kapasitelerini artırdığı araştırmalar sonunda ortaya çıkmıştır.

– Balık yağı, romatizmal hastalıklarda özellikle romatizmal hastalıklara bağlı eklem iltihaplanmasında son derece etkilidir.

– Bağışıklık sistemini güçlendirir, kan dolaşımını düzenler ve kalp sağlığına çok faydalıdır.

– Ülser, diyabet ve güçlü saçlar için son derece önemlidir.

– Göz bozuklukları ve alzheimer rahatsızlıklarının önüne geçer.

– Gebe kalmak isteyen kadınların kolay gebe kalmasını sağlar.

– Dikkat eksikliği görülen çocuklarda balık yağı kullanılması uzmanlarca tavsiye edilmektedir. Uzman bir doktorun belirlediği kadar dozda günlük olarak çocuklara balık yağı takviyesi yapılmalıdır.

– Yurt dışında yapılan bir araştırma sonucunda, Omega 3’ün akıl sağlığı üzerinde katkılar yaptığı ve beynin yaşlanma sürecini yavaşlattığı belirtilmiştir. Alzheimere karşı koruyucu nitelikleri olduğu tesbit edilmiştir. Omega 3 yağ asitleri en çok beyinde bulunur.

– Geçen on yıl içerisinde yapılan araştırmalar, balık yağı veya Omega 3 ile kalp hastalığı, diyabet, depresyon, yeme bozuklukları, obezite, osteoporoz, şizofreni, astım, meme ve kolon kanseri, prostat kanseri ve kolesterol üzerinde etkili olduğunu ortaya koymuştur.

Balık Yağı Çeşitleri

Balık yağlarının elde edilmesi iki şekilde olur. Balığın karaciğerinden veya balığın bedeninden çıkarılarak üretilir. Balığın karaciğerinden çıkarılan balık yağları içeriğinde yüksek oranda A vitamini içerir. Yüksek oranda A vitamini anne karnında bebeğe zarar vereceğinden, karaciğerden elde edilen balık yağının hamile kadınlar tarafından kullanılması sakıncalıdır. Hamile kadınların, balığın bedeninden elde edilen yağı tüketmeleri daha uygundur.

Balık Yağı Kullanımı

Balık yağı, günlük olarak 1-3 gram alınabilir. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi günlük olarak 3 grama kadar kullanılabileceğini belirtmiştir.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER