3.4 C
New York kenti
Pazartesi, Mart 20, 2023

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Öneriler

234Güçlü bir bağışıklık sistemi sağlıklı yaşamın teminatıdır. Bağışıklık sistemi ne kadar güçlü olursa, başta viral hastalıklar olmak üzere hastalıklara yakalanma riski o kadar düşer. Zaten uzmanlar da, kanserler gibi çok önemli ve hayati hastalıkların bile, bağışıklık sisteminin en güçsüz olduğu zamanında ortaya çıktığını söylüyorlar. Bağışıklık sistemini güçlü tutmak gerektiği konusunda da uyarıyorlar.

Yani bağışıklık sistemi aslında hayati önem taşıyor diyebiliriz. Güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmak o kadar zor bir şey değil. Düzenli bir yaşam tarzı, beslenme alışkanlığına dikkat etmek ve vücuda zarar veren alışkanlıklardan uzak durmak yeterli.

Kış aylarına girmeye hazırlandığımız şu günlerde soğuk havaların getireceği gribal enfeksiyonlardan da ancak güçlü bir bağışıklık sistemiyle kurtulabiliriz. Yüksek ateş, öksürük, halsizlik gibi belirtilerle kendini gösteren bu enfeksiyonlara karşı bağışıklık sistemini şimdiden güçlendirmek sağlık açısından son derece önemlidir.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek ve güçlü tutmak için bazı besinlerin, bağışıklık sistemini güçlendirici özelliğinden faydalanabiliriz.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Neler Yapabiliriz?

– Şekeri azaltın: Çalışmalar fazla tüketilen şekerin bağışıklık sistemini baskıladığını gösteriyor. Mümkün olduğu kadar şeker ve şekerli besinleri azaltmalısınız. Bu hem gripten hem de fazla kilodan korunmada etkili olacaktır.

– Yeterli protein alın: Metabolizmamızın ve kas dokumuzun çalışması, dokuların onarımı, bağışıklık sisteminin güçlenmesi için ihtiyacımız ölçüsünde günlük proteinden zengin besinler tüketmeliyiz.

– Narenciye tüketin: Vücudumuz tarafından üretilmeyen ve depolanmayan C vitaminini günlük olarak çeşitli besinlerden almalıyız. Özellikle turunçgillerde bol miktarda, taze sebzelerde, maydanozda, kabakta, soğanda ve domateste bulunur.

– Yeşil çay tüketin: Polifenollerden zengin olan çay özellikle yeşil çay güçlü bir antioksidanttır. Siyah çayda aynı etkiye sahiptir ama yeşil çay içeriği daha zengindir.

– Yoğurt veya kefir yiyin: Birçok çalışma probiyotik gıdaların bağışıklık sistemimiz için yararlı olduğunu göstermektedir. Yoğurt ve kefir bağışıklık sistemini güçlendirerek bir çok hastalıktan koruyucu etkiye sahiptir.

– Sarımsak Tüketin: Sarımsak içinde allicin adlı çok güçlü bir antioksidant bulunmakta ve vücudu serbest radikallerden muhafaza etmektedir. Sarımsak bağışıklık sistemini kuvvetlendirmenin de en ucuz yollarından biridir.

– Su Tüketimi: Havaların soğumasıyla su tüketimi de azalabilmekte ama vücudumuzun yaz kış suya gereksinimi vardır. Özellikle gripten etkilenmemek için günde 2,5 lt su için ve içerisine limon ve zencefil ekleyin.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER