22.3 C
New York kenti
Pazar, Ağustos 14, 2022

Bacak Krampları ve Bitkisel Öneriler

Vücudumuz çeşitli kaslardan meydana gelmektedir.Bazı kaslarda istem dışı olarak kasılmalar olur. Bunlar uzun veya kısa süreli olabilir. Bu istem dışı kalsılmalara kramp denir.

Kramp hepimizin başına gelebilecek türden bir rahatsızlıkdır. Bir çok sebebi vardır. Bunların en başında vücuttaki potasyum yetersizliği gelir. Diğer bazı vitamin ve mineral eksikliğinden de kaynaklanabilir. Bunların dışında, stres, yorgunluk, siyatik, elektrolit dengesizlikleri sonucu da kramp oluşumu görülebilir.

Kramplar; aniden kramplar ve gece giren kramplar olmak üzere ikiye ayrılır. Eğer kramp girmesi sık sık oluyorsa sebebi potasyum eksikliğidir. Bu nedenle potasyum takviyesi yapmak gerekir. En ideal potasyum kaynağı muzdur. Bol bol tüketmekte fayda vardır.

Masa başı ya da hareketsiz bir işte çalışıyor olmak da kramp sebeplerindendir. Boş zamanlarda bol bol egzersiz yapmakta fayda vardır.

Sade gazoz tüketmek potasyum eksikliğine sebep olabilir. Sade gazozun başka zararları vardır ama en önemli zararı vücuttaki potasyumu götürmesidir. Potasyuma ek olarak yeterince mineral ve kalsiyum almak da çok önemlidir.

Oda sıcaklığında bolca sıvı tüketmek kramp oluşumunu ortadan kaldırır. Su sevmediğinizi düşünüyorsanız diğer şekerli sıvı alımını kestiğinizde su tüketmeye başladığınızı göreceksiniz.

Aşırı buzlu içecekler tüketmek zaman zaman mavi kramp adı verilen bacak kramplarına sebep olur. Aşırı buzlu içecekler tüketmemek gerekir. Vücut yapımız sistem olarak buna göre ayarlanmış değildir.

Acilen bir rahatlama istiyorsanız arnika bitkisinden faydalanabilirsiniz. Hem kremini hem de hapını rahatlıkla kullanabiliriniz. Dağlık bölgelerde yetişen bu bitki, güçlü bir ağrı kesicidir.

Bacak krampları için bitkisel çay

Bu çay, kramplardan koruduğu gibi, kramp sırasında içilirse ağrıyı keser ve kasları rahatlatır.

Malzemeler

1 tutam sarı papatya
1 tutam beyaz söğüt kabuğu
1 tutam çarkıfelek otu
1 tutam takke otu
1 tutam St. Johnswort

Hepsi birleştirilerek kaynamakta olan suya ilave edilerek demlenir ve çay olarak tüketilir.

Krampları yok etmenin bir başka yolu vücutta oluşan mineral eksikliğini tamamlamaktır. Bunun için de bazı sebze ve meyve sularından faydalanılabilir. İşte size kasları rahatlatacak ve vücuttaki vitamin ve mineral eksikliğini tamamlayacak olan sebze suyu tarifi

Malzemeler

1 lahana kökü
1 avokado
3 brokoli

Küçük küçük doğranarak suyu çıkarılıp içilir.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER