3.4 C
New York kenti
Pazartesi, Mart 20, 2023

Ayranın Faydaları

ayranın-faydalarıAyran Türk mutfağının en eski ve en yaygın geleneksel içeceğidir. İçeriğinde, potasyum, kalsiyum, A vitamini, B2, B6 ve B12 vitaminleri ile A ve D vitaminlerini barındıran ayran, genç-yaşlı herkes için faydalı bir içecektir. Zaten uzmanlar, ayranın sağlığa önemli katkıları olduğu görüşünde birleşiyorlar.

Ayran, mayalanmış yoğurttan elde edildiği için içeriğinde yoğurt bakterileri bulunur ve bu bakteriler sayesinde antikanserojen özelliğe sahiptir. Araştırmalar, ayranın içeriğindeki bu bakterilerin kanser oluşumunu önleyerek vücudu kansere karşı koruduğunu, oluşmuş olan tümörleri ise gerilettiğini ortaya koymuştur. Ayrıca ayran, vücuttaki toksik maddelerin nötralize edilmesine ve kolesterolün düşürülmesine de yardımcı olmaktadır.

İçeriğindeki kalsiyum ve potasyum sayesinde kemik ve diş sağlığını korumadaki faydaları ise tartışılmazdır. Ayrıca kemik ve diş oluşumuna katkı sağladığından çocuklar için de çok önemli bir içecektir.

Hamile kadınların da baş içeceği olan ayran, içeriğindeki başta B12 olmak üzere B vitamin grubu sayesinde, pazartesi sendromları başta olmak üzere, bir çok semptomlara iyi gelmekte, özellikle stresten kaynaklı semptomları azaltmaya yardımcı olmaktadır. Beyindeki serotonin hormonun üretilmesine katkısı açısından da oldukça önem taşımaktadır.

Ayran, ayrıca eletrolit yönünden de oldukça zengin bir içecek. Böylece, bağırsak florasının stabilitesini artırıyor ve düzenliyor. Sindirim sistemindeki olumsuzlukların giderilmesinde de tedavi edici etkisi o Vücudun sıvı akışını dengelemek ve normal kan basıncını sağlamak için gerekli olan potasyumu sağlar.

Yaz aylarında vücuttan terleme yoluyla mineral kayıpları gerçekleşir ve bu kayıpları içilen su tek başına sağlamaz. Uzmanlar, su içilmesinin yanı sıra ayran içilerek mineral takviyesi yapılması gerektiğinin üzerinde duruyorlar.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da yaz aylarında sıcakların mevsim normallerinin üzerinde olması bekleniyor. Yaz aylarında bunaltıcı sıcaklardan kaynaklı olarak nefes sıkışması, baş ağrısı, tansiyon düşmesi gibi belirtilerle ortaya çıkan ‘termal stres’in en iyi çözüm yolunun ayran olduğu ve yaz aylarında termal strese yakalanmamak için bol bol ayran içilmesi gerektiği konusunda yine uzmanlar uyarılarda bulunuyorlar.

Vücutta oluşacak su kaybının olumsuz etkileri için, günde en az bir bardak ayran içilmesi öneriliyor…

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER