19.6 C
New York kenti
Pazartesi, Haziran 5, 2023

Aynısefa Bitkisinin Faydaları

zz4Büyüleyici güzelliği ile bahçelerimizi süsleyen aynısefa çiçeğinin sağlık açısından bir çok faydası mevcut. Özellikle aynısefa çiçeğinin özsuyu, merhemi ve tentürü çeşitli cilt hastalıklarında mucize etkiler yaratıyor. Sivilce ve çıbanlar, egzama çeşitleri, varis, cilt çatlakları, sedef, el ve ayak mantarları başta olmak üzere daha bir çok cilt sorununu ortadan kaldırmada oldukça faydalı.

Aynısefa’nın ne tür rahatsızlıklarda ve nasıl kullanıldığına geçmeden önce, aynısefa merhemi tarifini vererek başlayalım.

Malzemeler

2 avuç dolusu ince kıyılmış taze aynısefa (sap, yaprak ve çiçek)

500 gram margarin, içyağı veya tereyağı (öncelikle tereyağı kullanılması önerilir)

Hazırlanışı

Tercih ettiğiniz yağ, kızartma yapılacak gibi kızdırılıp, içine 2 avuç aynısefa eklenir.

Bitkinin yağda çıtırdaması beklenir ve çıtırdadıktan sonra karıştırılarak ateşten alınır.

Üstü kapatılarak gece boyunca serin bir yerde bekletilir.

Ertesi gün hafifçe ısıtılarak tülbentten geçirilir ve süzülür.

Merhem kaplarına aktarılır.

Eğer merhemin kıvamlı olması arzulanırsa içine bir miktar balmumu ya da vazelin eklenir.

Aynısefa merhemi serin bir yerde muhafaza edilir.

Çok fazla dayanmayacağından 4-5 gün içinde tüketilip yeniden yapılmalıdır.

Aynısefa Merhemi Nerelerde Kullanılır?

Merhem hazırlamak için bitkinin tazesine ulaşamıyorsanız üzülmeyin, aktarlarda merhemi bulabilirsiniz. Merhemi hazır alacaksanız içeriğine dikkat edin, mümkün olduğunca katkısız olsun. Katkısız olan merhemin kokusu biraz ağırdır ancak etkisi yüksektir.

Aynısefa merhemini her bölgedeki cilt sorunları için rahatlıkla kullanabilirsiniz. Kısa süre içinde cildinizdeki rahatsızlık ortadan kalkacak ve cildiniz normale dönecektir.

– Ödem ve bakteri tedavisinde de kullanabilirsiniz.

– Hemoroid içinde aynı etkilere sahiptir.

– Kan temizleyici, dolaşımı uyarıcı etkilere sahiptir; varis ve varis çıbanlarında şaşırtıcı etkileri vardır.

Hazırladığınız merhemi varisli bacaklara bıçak sırtı kalınlığında sürüp mümkünse keten ile sarın. Sizin için daha kolay olacaksa merhemi keten üzerine sürüp bacaklarınıza sarabilirsiniz. Bu şekilde ne kadar uzun süre kalabilirseniz o kadar iyidir.Her gün uyguladığınızda 4 hafta sonra göreceğiniz sonuç sizi çok şaşırtacaktır. İlk 4-5 günlük uygulama için merhem hazırlarken ortaya çıkan posayı kullanabilirsiniz. Aynı posa 4-5 gün üst üste kullanılabilir. Varisler için de aynısafa çayını ya da tentürünü destek olarak kullanmanız daha iyi olacaktır.

– Yaralar, yanıklar, çıbanlar ve ezikler üzerinde yine çok çabuk etki sağlar.Üstelik iltihabı ve bundan kaynaklanan ağrıyı azaltır;enfeksiyonu engelleyerek yara izi bırakmadan iyileşme sağlar.

– Sadece kendiliğinden oluşan yaralarda değil; kaza sonucu yaralanmalarda ve ameliyat yaralarında da hızlı etki gösterir. Özellikle ameliyat yaralarının verdiği gerginlik ve rahatsızlık hissini gidermede; izlerini yok etmede çok başarılıdır.

– Ağrıyan bölgelerde ağrıyı dindirmek, gerginliği ve sertliği gidermek için kullanabilirsiniz.

– Kaşıntılı ayak mantarında ne kadar etkili olduğunu göreceksiniz. İlaçlardan sonuç alamazsanız inatçı ayak mantarınız için birde aynısafayı deneyin derim. 10 gün içinde iyileştiğini göreceksiniz. Mantar söz konusu olduğunda aynısafanın çayını ve ya tentürünü de kullanmanızı öneririm.

– Aslında diğer mantar çeşitleri, sedef, egzema ve kaşıntılı tüm deri hastalıkları için aynı etkiye sahiptir.

– Pişik ve isilik için de kullanabilirsiniz.

– Arı sokmaları dahil tüm böcek ısırmalarında kullanabilirsiniz. Bu konuda böceğin ısırdığı bölgeye aynısafanın yapraklarını ezip sürmek de çok işe yarayacaktır.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER