4.5 C
New York kenti
Çarşamba, Kasım 30, 2022

Atalarımızın Mirasını Koruyamadık

Tarıma elverişli verimli topraklarımızda yetişen ürünler, asırlar boyunca kuşaktan kuşağa günümüze kadar ulaşan bir miras olma özelliği taşımıştır. O zamandan bu zamana kadar değişen çevre koşulları sebebiyle artık bu miras yok olmak üzere.

Doğal yollardan elde edilen tohumların korunamamış olması ve hastalıklar sebebiyle telef olması, laboratuvar ortamlarında bir seferlik kullanılan tohumların üretilmesine sebep olmuştur.

Endüstriyel olarak üretilen tohumlar, standartlaşma yolunda hızla ilerliyor. Genetik teknolojisinde büyük ilerlemeler kaydedilmesi sayesinde, kendini yenileyemeyen çeşitlerin üretimini sağlayarak tohum pazarlarını ele geçirmiş bulunmakta. Atalarımızın binlerce yıllık zamandan günümüze kadar getirdikleri tohumlar ise yerlerini çoktan teknoloji yardımıyla üretilenlere bıraktı.

Doğallığımız gün geçtikçe yerini yapay üretimlere bırakmaya başladı. Laboratuvar ortamlarında üretilmiş ve sadece görüntü olarak cazip olan sebze ve meyveler hayatımıza girmeye başladı. Günümüzde küçük ölçekli çiftçilerin bile tercih ettiği bu yapay tohumlar, atalık tohumların dönüşümüne engel olmaya başladı.

Üretim teknikleriyle peydahlanmış olan bu tohumlardan elde edilen sebze ve meyvelerin ne kadar faydalı olduğu tartışılır. Meyvenin, sebzenin mevsiminde yendiği günler geride kaldı. Artık kış sebzelerini yaz aylarında, yaz sebzelerini kış aylarında bulabilmek mümkün. Bu pratiklik, sebze ve meyvelerin yetiştirilme koşulları da dikkate alınırsa sağlığımızdan çok şey götürdü.

Kültürel mirasa sahip çıkıp, atalarımızın bize armağanı olan doğal tohumları muhafaza edip üretmeye devam etseydik sağlık değerlerimizi kaybetmemiş olurduk. Endüstriyel tohum üretimi, pazarı ele geçirmişken doğal tohumu korumayı başarmak imkansız görünüyor. Kimbilir; birileri bir başlangıç yapıp bu konuda seferberlik ilan eder de doğal yaşam geri döner belki…

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER