11 C
New York kenti
Cumartesi, Nisan 1, 2023

İş Arayanlara Sosyal Medya Kullanma Tüyoları

Sosyal medya yediden yetmişe günümüz insanının hayatında önemli bir yere sahip. Sosyal medya artık, çoğumuzun birbiriyle haberleştiği, dertleştiği hatta hasret giderdiği ortamlar haline geldi. Hal böyle olunca, sosyal medya işverenler ve iş arayanların da uzlaştığı ortamlara dönüştü. Özellikle işverenlerin işine yarayan sosyal medya, kendilerine iş için başvuranların uygunluk araştırmasında kullanılır hale geldi.

Eğer işsizseniz ve harıl harıl iş arıyorsanız, sosyal medyada kendiniz hakkında parlak bir görüntü oluşturmanız gerekiyor. Harika bir özgeçmiş, profesyonel bir görüntü ve ideal bir eleman olacağınızın izlenimlerini sosyal medyaya yansıtmanız gerekiyor. Çünkü yapılan araştırmalara göre kişinin online yaşamı, iş bulmasını etkiliyor. Sosyal medyadaki online yaşamınızın iş bulmanızı olumlu ya da olumsuz etkilemesi sizin elinizde.

Londra’da araştırma şirketi On Device Research’ün tarafından yapılan bir araştırmaya göre, iş arayan her on kişiden birinin sosyal medyadaki profillerinin olumsuzluğu yüzünden iş imkanlarını kaybettikleri ortaya çıktı. Araştırmadaki soruları yanıtlayan katılımcıların üçte ikisi ise sosyal medya hesapları nedeniyle işe girememekten endişe etmediğini belirtti. Ne yazık ki tüm dünyada durum benzerlik gösteriyor. Çoğu iş arayan kişi, uygunsuz bir Facebook fotoğrafının ya da sosyal medya yorumunun işe alımda sorun yaratacağının farkında değil. Oysa günümüz insan kaynakları uzmanlarının hemen hepsi adayların online yaşantısını mercek altına alıyor.

Bu nedenle sosyal medyayı kullanırken lehine çevirmek kişilerin dikkat etmeleri gereken konular arasında. Eğer iş arıyor ya da mevcut çalıştığınız işinizi kaybetmek istemiyorsanız işte Trend Micro’dan sosyal medyayı kullanma rehberi…

– Doğru yazıma özen gösterin

Özellikle iyi bir dil ve yazma yeteneği gerektiren bir işe başvuruyorsanız kullandığınız dil bilgisi ve yazıma dikkat edin.

– İhtiyatlı davranın

Herkesin görebileceği, internet üzerinden yürütülen tartışmalarda agresif olmamaya çalışın. Zira o sırada tartıştığınız basit bir konu, ilerideki iş yaşamınızı doğrudan etkileyebilir.

– Gizlilik tarayıcısını kullanın

Bir gizlilik tarayıcısı kullanarak, sosyal medyadaki profillerinizdeki kişisel verilere erişimi görün ve engelleyin.

– Facebook profilinizi aranmaz hale getirin

Başkalarının görmesini istemediğiniz paylaşımları mutlaka gizleyin. Zira katıldığınız gruplar, etiketlendiğiniz fotoğraflar ve yaptığınız yorumlar her an negatif bir şekilde karşınıza çıkabilir.

– Instagram profil ve fotoğraflarınızı gizleyin

Fotoğraf paylaşımı üzerine yoğunlaşan sitede, profilinizi sadece istediğiniz kişilerin görebileceği şekilde ayarlayın.

– Twitter hesabınızın gizliliğini kontrol edin

Twitter’da bir hesap açtığınızda paylaştıklarınız tüm dünyaya ulaşabiliyor. Ancak oradaki kötü bir söyleminiz gelecekteki işinizden olmanıza sebep olabilir. Bu sebeple hesabınızın gizlilik ayarlarını kontrol edin ve mümkün olduğunca “aşırı” paylaşımlardan uzak durmaya çalışın.

– LinkedIn profilinize zaman ayırın

Sizin bir nevi çevrimiçi özgeçmişinizi tutan sosyal site, insan kaynakları uzmanlarının da uğrak yeri. Unutmayın, ilk olarak ziyaret edilecek sayfanız LinkedIn profiliniz olacaktır.

– Arama motorlarında kendinizi sorgulayın

İnsan kaynakları uzmanlarının ilk yaptıkları hamle isminizi arama motorlarında aratmak olacaktır. Önce siz bunu uygulayın ve isminizle ilişkili bağlantıları kontrol edin. İçlerinde utanç verici, saldırgan ya da uygunsuz bulduklarınızdan kurtulun.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER