3.3 C
New York kenti
Salı, Kasım 29, 2022

Ara Öğünlerde Ne Yenir?

Kilo vermek için diyet yaparken kişilerin her şeyden önce yediklerine dikkat etmeleri gerekir. Yapılan araştırmalara göre yemeyi içmeyi keserek kilo vermeye çalışanlara göre, üç öğün yemek yiyen kişilerin daha hızlı kilo verdikleri ve verdikleri kiloları geri almadıkları gözlemlenmiştir. Öğün atlayarak kilo vermek hem sağlıksız bir yöntemdir hem de verilen kilolar kısa sürede geri alınır.Bu yüzden, yiyeceklerimizi çeşitlendirerek üç öğüne yayıp vücut için yeterli miktarda yemeye özen göstermek en doğrusudur.

İdeal bir beslenme tarzında üç ana, üç ara öğün olmak üzere 6 öğün yeme alışkanlığı edinilmelidir. Ana öğünlerde temel besleyici gıdalar alınırken ara öğünlerde daha çok metabolizma hızına katkıda bulunan, sindirimi kolay olan ve kana çabuk karışmayan gıda seçimine özen gösterilmelidir. Kana çabuk karışmayan gıdalar, uzun süre tokluk hissi vererek çabuk acıkmanın önüne geçerler.

Ara öğünlerde tavsiye edilen besinler;

Meyveli yağsız yoğurt
Adaçayı, şekersiz kahve
Light bisküviler
Meyve ve kuru yemişler
Yeşil çay
Yulaf ezmesi
Yağsın olarak hazırlanmış peynirli tost

Bu besinler ana öğünlerin dışında aniden gelen acıkma krizlerinin önüne geçerek, aç kalmadan kilo verilmesine yardımcı olurlar. Abartmadan, ölçülü olarak tüketilirlerse hem metabolizmayı hızlandırırlar, hem de insülin salgılanmasını önlerler. Kalori değerleri de oldukça düşüktür.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER