19.6 C
New York kenti
Pazar, Haziran 4, 2023

Anne Öpücüğünün Bilinmeyen Faydaları

Poslednij_poceluj_1Anne ile bebek arasında hem duygusal hem de fiziksel bir bağ olduğunu hepimiz biliyoruz. Bebekler annelerinin ayrılmaz bir parçası, anneler ise bebeklerin her şeyidirler. Annelerin bebeklere her yönden iyi geldiği inkar edilemeyecek bir gerçek.

Annenin harcadığı emek, bebeğin büyümesinde çok önemli bir yere sahiptir. Anne sütünün ise bebeğin sağlıklı gelişimine sağladığı katkı ise tartışılmazdır. Uzmanlar bebeklerin sağlıklı bir şekilde büyümeleri ve gelecekte sağlıklı bir hayat sürmeleri için anne sütünün önemini her zaman dile getiriyorlar.

Şimdilerde uzmanlar, annelerin bebeklere yeni bir faydasından bahsediyorlar. O da anne öpücüğü. Anneleri tarafından çok öpülen bebeklerin bağışıklık sisteminin daha güçlü olduğu konuşuluyor. Yazımızda anne öpücüğünün bebeğe faydası ile ilgili bir araştırma haberine yer vermek istiyoruz. Haberi okuyun ve daha sağlıklı olsun diye de bebeğinizi bol bol öpün. Nasılsa anne sütü gibi anne öpücüğü de sıfır maliyetli.

Kanada’da yapılan araştırmalarda anne öpücüğüne maruz kalan bebeklerde bağışıklık sisteminin daha dirençli olduğu tespit edilmiş ve 61 bebek üzerinde laboratuar incelemeleri yapılmıştır.

Anne öpücüğü bazı bakteriler taşır, bu bakteriler bağışıklık sisteminin çalışmasını ve güçlenmesini sağlar, özellikle soğuk algınlıkları ve kulak enfeksiyonları problemlerinde farklılık tespit edilmiştir, annenin hasta çocuğunu kucaklaması çabuk iyleşmesine yardımcı olmaktadır.

Bilim adamları tıbbi testlerde çocukların psikolojik davranışlarını da gözden geçirmişler, özellikle bir kan örneğinin alınması sırasında bebeklerin yüz ifadelerini incelemişler annesinin kucağında oturan bebeklerin ortalama 3 dakikada sakinleştiğini, diğer çocukların ise daha uzun süre ağladığını tespit etmişlerdir.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER