7.9 C
New York kenti
Pazartesi, Mart 27, 2023

Ananasın Faydaları

ananasin_ozel_faydalari_sizi_cok_sasirtacak_h24807Ananasın en önemli özelliği manganez bakımından çok zengin bir meyve olmasıdır. İçeriğindeki antioksidan sayesinde bağışıklık sisteminin güçlendiricisi ve hastalıklara karşı savunucusudur. Ayrıca ananas, içeriğindeki 16 mineral ve vücuttaki ihtiyacı karşılayacak bir çok vitamini barındırması sebebiyle, ideal bir diyet meyvesidir.

Ancak diyetle birlikte ananasın kendisi değil, suyunun tüketilmesi önerilir. Çünkü, kilo verdirme özelliği suyunda gizlidir. Bununla birlikte meyve olarak yenilmesi de faydalı olur. Ananas suyu, vücuttaki yağların kolayca yakılmasına yardımcı olur. Bu nedenle, öğünlerde yemeklerle birlikte ananas ya da ananas suyu tüketilmesi diyete destek olur. Ananası tüketmeden önce, dilimleyerek tuzlu suda yarım saat bekletmeye özen göstermek gerekir. Eğer suyu kullanılacaksa, katı meyve sıkacağından faydalanmak sağlık açısından önemlidir.

Ananas içeriğindeki B vitamini sayesinde cildi nemlendirir ve güzelleştirir. Saçlara sağlık ve parlaklık kazandırır. Bunun dışında strese iyi gelir. Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Kandaki yağ oranını düşürdüğünden vücutta yağ birikimini önlemeye yardımcı olur. Kan dolaşımını hızlandırıp, tansiyonu düşürür.

Ananas, etin sindirilmesinde yardımcı olur. Ananasta bulunan protein mayası, yemeklerdeki proteinleri etkili bir şekilde çözümleyerek mide ve bağırsakları hareketlendirir.

Ananas suyu, ateşi düşürerek, nefes borusu enfeksiyonlarının önüne geçtiği için, grip, nezle, boğaz ağrısı gibi durumlarda; yatakta dinlenirken günlük olarak bir bardak tüketmek faydalı olur. Tıbbi araştırmalara göre, eskiden beri insanlar, boğaz ağrısı ve öksürüğü ananasın içerdiği protein mayasıyla gidermeye çalışmıştır

Beyne giden kan yollarını temizlediğinden, beynin kan dolaşımını hızlandırır.

Ananasın son yapılan araştırmalarda doğal yapısında bulunan bromelain enziminin CCS molekülünü içerdiği ve bunun da kansere karşı insan vücudunun bağışıklık sistemini harekete geçirdiği kanıtlandı. Bromelain, vücuttaki proteinleri ayrıştıran ve sindiren bir enzim olduğundan hazmı kolaylaştırır, mide asidini düzenler. Kemik ve eklemlerdeki kireçlenmeyi önler.

Ananas, vücudu alerjilere karşı korur. Yağ yakıcı özelliği sayesinde, kozmetik sektöründe de kullanılmayan başlayan ananas, idrar söktürücü özelliği ile de selülit tedavisinde kullanılıyor. Ayrıca bol miktarda lif içerdiğinden koroner kalp rahatsızlıklarına iyi gelir.

Ananas Satın Alırken Dikkat Edilecek Hususlar;

– Ananas satın alırken üzerindeki yaprakların taze ve koyu yeşil olmasına dikkat edilmelidir.

– Kokusu ananasın olgunlaştığını gösterdiğinden koklayarak almaya özen göstermelidir.

– Dış kabuğundaki renklerin parlak olmasına dikkat edilmelidir. Olgunlaşmış bir ananasın dış yüzeyi bir bıçak yardımıyla kolayca soyulur.

– Silindirik bir yapısı olduğu için ananası halka halinde dilimlemek daha iyi olur. Dilimlerin ortasında yer alan sert yapı çıkarılır. Ölçülü bir şekilde tüketilmelidir.

UYARI- Kan sulandırıcı ilaçlarla birlikte kullanılmamalıdır. K Vitamini eksikliği olanlar ve kan pıhtılaşmama sorunu yaşayanlar da ananas tüketmemeliler.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER