-14.7 C
New York kenti
Cumartesi, Şubat 4, 2023

Ampul İle Floresanın Savaşı

Floresan icad edildikten sonra evlerimizde ampul ile floresanın savaşı başladı. O zamana kadar ampul kullanılırken floresanın gündeme gelmesiyle kafalar karıştı. Her ikisinin de kullanıldığı oldu. Hâlâ da öyle. Örneğin banyoda yumuşak ışığı ile floresan tercih edilirken, yatak odalarında loş ışığı ile ampul vazgeçilmez oldu.

Floresan dünyada ilk kez ”Newyork Dünya Fuarı”nda 1939 yılı içinde ”General Elektrik” firması tarafından tanıtıma çıkarıldı ve satışa sunuldu. Elektriğin icadından o güne kadar evlerde ampul hakimiyeti vardı. 1939 yılından itibaren ampul ile floresan arasında ciddi bir rekabet başladı.

uzun bir mücadeleden sonra zafer floresanın oldu. Bunun sebebi tabi ki evlerdeki tercihlerin değişmesi değil. Elektrik giderlerinin azaltılması planlanan büyük işyerleri ve okulların floresanı tercih etmesidir.

Floresan lambanın ampule göre bazı avantajları vardır. Örneğin 18 Wattlık bir floresan lamba, 75 wattlık bir ampulun verebileceği ışığı verir. Bu nedenle floresan lambalar daha az enerji harcayarak daha fazla ışık verirler. Bu da %75 civarında enerji tasarrufunun sağlanmasına yardımcı olur. Piyasada satış fiyatlarının yüksek olması dezavantaj gibi görünse de ömürleri ampulden on kat daha uzundur. Işığı tek bir noktadan değil, tüpün her tarafından yayarlar ve mavimsi ışıkları yumuşak olduğu için gözleri yormaz.

Floresan lambalar ilk açıldıklarında elektriği çok çekmelerine rağmen bu miktardaki enerjiyi ancak bir saatte harcarlar. Yalnız, çok sık açıp kapama zarar verir ve ömürlerini kısaltır. Mesela, sürekli açık olan bir floresan 50.000 saat dayanırken 3 saatte bir açılıp kapanması durumunda ömrü 20.000 saate düşer.

Normal ampullerde çok fazla açıp kapatmanın pek bir önemi yoktur. Ancak floresan için uzun süre kullanılabilmesi açısından önemlidir. Bu nedenle ömrünü kısaltmamak için sık açıp kapatmaktan kaçınmak gerekir.

Floresanın ultraviyole içeren arkı saniyede 120 kez çakar. Bu da bazı insanlarda floresan ışığına karşı duyarlılık oluşturur ve migren baş ağrılarını yaratabilir. Floresandaki titreşimler ampulde de vardır ama bakıldığında direkt olarak görünmez.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER