3.4 C
New York kenti
Pazartesi, Mart 20, 2023

Allık Sürerken Bu Hatalardan Uzak Durun

thinkstock-156001397-makyaj-allik-firca-ayna-guzellik-mklKusursuz bir makyajın en önemli parçalarından biri de allıktır. Allık seçimi bu nedenle çok önemlidir. Yapacağınız makyaja orantılı olarak tercih edeceğiniz allık sayesinde, yüzünüze muhteşem bir renk ve gölge katıp, güzelliğinizi katlamanız mümkün. Ancak doğru allığı seçmeniz kadar, allık sürerken hatalar yapmamaya özen göstermeniz de gerekir. Aksi taktirde istediğiniz sonucu alamadığınız gibi hatalı makyaj yapmış olursunuz. Bu nedenle, allık sürerken yapmamanız gereken hataları öğrenmeniz gerekir.

Allık tercihi ve allık sürmek zor iştir. Bir çok kadın allık kullanırken doğru sürüp sürmediğinden emin olamaz. Gün boyu bir çok yanlış allık uygulamaları gözümüze iliştiği için kendinizden emin olamamanız doğaldır.

Öncelikle şunu bilmeniz gerekir; allık kullanmanın amacı, yüzü başka bir renge boyamak olmayıp, yüze hafif ve doğal bir renk vermektir. Abartılı allık kullanımının tüm güzelliğe gölge düşüreceği unutulmamalıdır. Bu nedenle, allığınızı doğru miktarda ve doğru bir şekilde sürmeye özen göstermelisiniz. Doğru kullandığınızdan emin olamıyor musunuz? O halde allık sürerken sık yapılan hatalara bir göz gezdirelim. Eğer siz de bu hataları yapıyorsanız, bundan sonra yapmamaya özen gösterirsiniz.

İşte allık sürerken en sık yapılan hatalar;

– Cilt tipinize uygun olmayan allık kullanmayın; Yağlı cilt yapısına sahip olanlar için en uygun allık, jel ya da sıvı kıvamda olan allıklardır. Normal ya da karma cilt tipine sahip hanımların ise, toz allıklar kullanmaları idealdir. Kuru cilt tipi için ise, aynı zamanda nemlendirici özelliğe sahip olan krem allıklar kullanılmalıdır.

– Allık sürerken yüzünüzde yanlış yere uygulamayın; Allığı elmacık kemiklerinizin fazla altına sürmeniz sizi yaşlı gösteririr. Fazla üste sürmeniz ise porselen bebek gibi görünmenizi sağlar. Bu nedenle, allık sürerken yüz şeklinize göre hareket etmeniz gerekir. Örneğin yüzünüz  köşeliyse, allığı elmacık kemiklerinizin üzerine uygulamanız daha doğru olacaktır. Eğer yüzünüz oval ya da yuvarlak bir şekle sahipse, allığınızı elmacık kemiklerinizin hemen altına sürmelisiniz. Bu elmacık kemiklerinizin daha belirgin gözükmesine yardım edecektir.

– Allığı dağıtmadan bırakmayın; Gereğinden fazla miktarda allık uygulanması ve bu allığın dağıtılmaması yüze, allık çanağına batırılıp çıkarılmış görünümü verir. Bu görünümün oluşmaması için öncelikle fırça seçimi çok önemlidir.  Kabuki fırçalar geniş bir yüzeye sahip olduklarından ve üzerinde istenilenden çok allık tutacaklarından tercihinizi onlardan yana kullanmamanızı tavsiye ederiz. Ucu düz fırçalar en doğru tercih olacaktır. Fırçayı allığınıza sürdükten sonra üzerindeki fazlalıktan kurtulmak için parmağınıza birkaç defa vurarak silkeleyin. Allığı yüzünüze uyguladıktan sonra dilerseniz bir makyaj süngeri yardımıyla, dilerseniz de temiz bir fırçayla iyice dağıttınıza emin olun.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER