3.4 C
New York kenti
Pazartesi, Mart 20, 2023

Alışveriş Tarzınızın Altındaki Psikolojik Gerçekler

alışverişAlışveriş merakı her ne kadar kadınlara maledilse de kadın erkek herkeste vardır. Çünkü alışveriş, yaşamı idame ettirmenin gereklerinden biri. Maksadımız kim daha çok alışveriş yapıyorun tahlilini yapmak değil elbette. Biz, bu konuda yapılan bir araştırmadan bahsetmek istiyoruz aslında. Araştırmaya geçmeden önce bir sorumuz var; ”alışveriş yaparken tarzınıza dikkat ettiniz mi hiç?”

”Alış verişin de tarzı mı olurmuş?” demeyin. Hatta alış veriş yaparken tarzınıza dikkat etmenizde fayda var. Çünkü uzmanlar, alış veriş tarzınızın psikolojinizi yansıttığını söylüyorlar.

Uzmanların dünyada alışverişler üzerine yaptıkları araştırmalara göre, alışveriş yaparken sergilediğimiz davranışların tümünün altında farklı psikolojik nedenler yatıyor.

İşte alışveriş tarzınız ve uzman gözünden psikolojiniz…

– Alışveriş esnasında sürekli aynı şeyleri alma eğilimi gösteriyor ve aynı şeyleri almaya yöneliyorsanız özgüven eksikliği sorunu yaşıyorsunuz demektir. Uzmanlar bu durumu bir üniforma arayışı içinde bulunmak şeklinde tasvir ediyorlar. Bu şekilde kendinizi koruyarak insanlarla aranıza set çekme gayreti içinde bulunuyorsunuz.

– Devamlı olarak aynı kıyafeti giyme eğilimi gösteren insanlar başkaları tarafından hatırlanma ihtiyacı içinde bulunuyorlar.

– İhtiyaç olmadığı halde sürekli renkli çantalar almak, bir kaybın acısını onarmaya çalışmak ya da eksiklik veya boşluk doldurma gayreti olarak yorumlanıyor.

Devamlı olarak ihtiyaç dışı çanta alan insanlar, annelerine çok düşkün olurlar ve anneleri yanlarında değilse, annelerinin varlığını yanlarında hissetmek için bu alışverişi yaparlar.

– Alışveriş esnasında marka ve pahalı eşya tutkunuysanız, güçlü ve şık görünme gayreti içindesiniz. Kendinizi başkalarından üstün görerek bunu etrafa ilan etme psikolojisi içinde bulunuyorsunuz.

Bu tarz alışveriş yapan kişilerde beğeni toplama, itibar ve saygınlık kazanma arayışı vardır. Kısaca ifade edecek olursak, başkalarının sizin hakkınızda ne düşündüğünü önemsiyorsunuz.

– Sürekli alışveriş yapıyor ve aldığınız hiçbir şeyi giymiyorsanız bu davranış altında takıntılar vardır. Boşanma, ayrılık, güçlü bir şok halinde bu takıntılar ortaya çıkar. Kendinizi teselli etmek için alışveriş yaparsınız. Bunları yaşarken salgılanan adrenalin, alışverişi körükler. Zaman içinde duygularınız yavaşladığında bu kıyafeti nasıl aldım ben bu tarz giyinmem ki diyebilirsiniz.

– Evde olan dolabınızda ki kıyafetleri atamıyor ve veremiyorsanız, kıyafetlerinize farklı zamanlarda bağlanmışsınız demektir. Hayatınızın bazı dönemlerinde giydikleriniz anılarınızla birleşip sizin için önemli hale gelir. Bu kıyafetleri atmak veya birine vermek, anılarınızı silmek anlamına gelebilir. Çoğu insan kazaklarını veya kıyafetlerine insan muamelesi bile yapar. Temelde tamamen takıntılara bağlı bir durumdur.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER