7.9 C
New York kenti
Pazartesi, Mart 27, 2023

Akciğerleri Temizleyen Besin Maddeleri

akcigerlerimizi-temizleyen-gidalar-2Akciğerler hayati bir organdır. Yaşamımızın devam etmesi için gerekli olan solunum olayı akciğerler tarafından gerçekleştirilir. Bu nedenle akciğerlerimizin sağlığına özen göstermemiz gerekir.

Ancak bu hayati organımız, sigara, kirli hava, toz gibi elimizde olan ya da olmayan etkenler yüzünden kirlenmekte ve zamanla sağlığını kaybetmekte. Akciğerler direkt yaşamsal bir organ olması nedeniyle, akciğerlerde oluşacak bir hasar, vücutta yaşamın önemli bir kısmını eksiltir ve yaşam kalitesini düşürür.

Çevresel olumsuzluklardan korumak çoğu zaman mümkün olmadığından, akciğerleri ona faydalı olacak besin maddeleriyle korumamız gerekir. Bazı besin maddeleri akciğerleri temizleme özelliğine sahiptir. O besin maddelerini tüketmeye özen göstererek akciğerlerin sağlığını korumak mümkün.

İşte o besin maddeleri…

– Ebegümeci ; Kaynar suda 1 miktar ebegümeci kaynatılır ve 5-6 saat sonra aç karına 1 bardak içilir. Bu uygulama ile, akciğerlerde ki sigara etkileri yavaşlatılır. Ebegümeci, balgam attırır, akciğer kanserini engeller.

– Keçiboynuzu ; Özellikle sigara içenler için keçiboynuzu çok faydalıdır. 5 adet keçiboynuzu 1litre suda kaynatılır ve aç karna içilirse sigara etkileri yavaşlar. 6 ayda bir 20 gün kadar tekrarlanmalıdır.

– Ekinezya; Ekinezya akciğerleri temizler. Soğuk algınlığı ve öksürük tedavisinde kullanılır. Bitkinin kökleri çeşitli akciğer enfeksiyonlarında yardımcıdır.

– Okaliptüs ; Okaliptüs doğal bir antibiyotik olması yanı sıra içinde yağlar barındırır. Bu uçucu yağlar, akciğer enfeksiyonlarına iyi gelir, kan basıncını arttırarak kanın çoğalmasını sağlar. Öksürük şuruplarında, boğaz pastillerinde bu kimyasal yağ kullanılır. Taze okaliptüs çayı bronşit ve sinüzite iyi gelir. Buharını solumak öksürük ve bronşite iyi gelir.

– Sarımsak ; sarımsak kuvvetli bir antioksidan olması yanı sıra, içinde bol miktarda bulunana alisin kimyasalı ile akciğerleri temizler. Bu kimyasal akciğerlerde ki mukusu, grip ve soğuk algınlığı ve solunum problemlerine iyi gelir. Sarımsağı günde 3 diş tüketebilir veya balla karıştırılmış çayını içebilirsiniz.

– Zencefil ; Çok kuvvetli bir antioksidan olan zencefil, akciğerleri temizlemektedir. Çeşitli toksinleri, mukus ve istenmeyen parçacıkları akciğerlerden atmaya yardımcıdır. Bu nedenle zencefil çayı veya zencefili direk olarak yiyebilirsiniz.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER