8.8 C
New York kenti
Çarşamba, Mart 29, 2023

Akciğer Kanserinden Böyle Korunun

3Akciğer kanseri ve diğer akciğer hastalıklarının oluşumuna sebep olan bir çok etken vardır. Ancak bu etkenlerin en önemlisi beslenmedir. Bu nedenle bazı besin maddeleri, vücuda kazandırdıkları vitamin ve antioksidanlar sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirdiklerinden büyük önem taşırlar. Çünkü, kanserlerle mücadelede bağışıklık sistemini daima güçlü tutmanın önemi büyüktür.

İşte bağışıklık sistemini güçlendiren vitaminler ve bulundukları besin maddeleri…

E Vitamini; E vitamini, yeterli alındığı taktirde vücudu bazı kanser türlerine karşı korur. Bu kanser türlerinin en önemlisi akciğer kanseridir. Özellikle sigara içenlerde, sigaranın içeriğinde bulunan 4000 çeşit zararlı maddenin etkisini azaltarak, bu maddelerin vücuttan atılmasını hızlandırmasıyla bilinir. E vitamini, bu gücünü bağışıklık sistemini güçlendiren etkisinden alır. Bu konuda kadınlar üzerinde yapılan araştırmalar, E vitamini yönünden zengin olarak beslenen kadınların, göğüs kanserine yakalanma oranının daha düşük olduğunu göstermiştir.

E Vitamini Bakımından Zengin Olan Bazı Besin Maddeleri

Dolmalık biber
Nane
Sivri biber
Dolmalık fıstık
Tahin
Marul
badem
Patlamış mısır
Kabak çekirdeği
Fındık
Kereviz

Ebegümeci Çayı; Kaynatılmış suyun içine bir miktar ebegümeci eklenerek 5 saat kadar bekletilip demlenmeye bırakılarak, elde edilen çay aç karnına içilir. Ebegümeci çayı kaynatılarak değil, demleme yoluyla elde edilir.

Ebegümeci, aynı zamanda yeşil olarak da yenir. Salatası yapılabilir, yoğurtla karıştırılıp tüketilebilir ya da haşlanarak yoğurtlanabilir.

Ebegümecinin Faydaları;

– Ebegümeci iyi bir balgam söktürücüdür.

– Sigarayı bırakan kişilerde sürekli olarak kullanılırsa 70 saat içinde akciğerleri temizler.

– Akciğer kanserine karşı vücudu korur.

– Sindirim sistemine çok faydalıdır.

Keçiboynuzu; Kaynamakta olan 1 litre suyun için 6 adet keçiboynuzu atılarak 5 dakika kaynatılır. Elde edilen su aç karnına içilir ve 21 gün boyunca devam edilir. 6 ayda bir 21 günlük kür şeklinde uygulanırsa vücudu akciğer kanserine ve diğer akciğer hastalıklarına karşı korur. Ayrıca bu kür kansızlık için de faydalıdır.

A Vitamini; A vitaminin içeriğindeki en önemli maddesi olan Beta karotenin, bağışıklık sistemini güçlendirici özelliğe sahip olduğu ve başta akciğer kanseri olmak üzere bazı kanser türlerinden vücudu koruduğu bilimsel çalışmalarla da kanıtlanmış bir gerçektir. Bilim adamlarının bu konuda yaptığı bilimsel çalışmalarda, sigara tiryakilerine 8 yıl boyunca günlük belirli bir dozda verilmiş ve bu denek grubundaki akciğer kanseri vakaları normal tiryakilere nazaran bir hayli düşük oranda seyretmiştir

Bu nedenle düzenli olarak A vitamini alınması sağlık açısından çok önemlidir. Ancak A vitamini ve beta karotenin doğal yollardan besinler vasıtasıyla alınması gerekir. Vitamin hapları ile A vitamini ya da beta karoten alımı vücuda istenilen faydayı sağlamayabilir. Havuç, şeftali, kırmızı ve yeşil biber, brokoli, marul, lahana, kavun, süt, karaciğer, yumurta sarısı, domates, yeşil sebzeler, ıspanak gibi A vitamini ve beta karoten yönünden zengin besin maddelerini bol bol tüketerek vücudun A vitamini gereksiniminin karşılanması mümkündür.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER