6.8 C
New York kenti
Çarşamba, Mart 29, 2023

Adet Sancılarından Kurtulmanın Yolları

Regl (adet) sancıları her ay bir çok kadının muzdarip olduğu bir rahatsızlık durumudur. Fiziksel ve ruhsal sıkıntılara sebep olduğu için, regl dönemi kâbusa dönmektedir. Çeşitli ağrı kesici haplar ya da iğnelerle atlatmak mümkün. Ancak, her ay ilâç kullanmak yerine, evde uygulayacağınız bazı yöntemlerle bu dönemi daha az sıkıntıyla atlatabilirsiniz.

-Evde yapılacak hafif egzersizler, nefes ve kasları güçlendireceğinden ağrıyı azaltıp rahatlatacaktır.

-Düzenli uyku uyumak ağrıyı kontrol etmede faydalıdır. Özellikle ağrılı dönemlerde uyku düzenine dikkat etmek işe yarayacaktır.

-Bölgesel olarak yapılacak sıcak uygulamalar, ağrılara iyi gelecektir. Bu nedenle banyo yapılması ya da ayaklara sıcak uygulama tavsiye edilir. Sıcak uygulamanın direkt olarak karına yapılmamasına dikkat edilmesi gerekir. Eğer iltihabi bir durum varsa, sıcak uygulama iltihabın yayılmasına sebep olabilir.

-Masaj işlemi ağrıları azaltan bir yöntem olarak bilinir. Ağrı olan bölgenin alt kısmına ritmik olarak yapılan masaj ağrıları hafifletir.

-Magnezyum ve B vitamini bu dönemde oluşacak ağrıları hafifletmede yardımcı olur. Balık, et, kuru baklagiller, fıstık, susam, fındık gibi magnezyum ve B vitamini yönünden zengin yiyecekler tercih edilebilir.

-Beslenme düzenine dikkat etmek ağrıların azalmasına yardımcı olacaktır.

-Adet kanaması başlamadan önce kişide baş ağrısı ya da karında şişlik varsa bir hafta önce tuzu kesmek gerekir.

-Gazlı ve kafeinli içecekler ağrıları artıracağından bu dönemde uzak durmak gerekir. Kuşkonmaz, maydanoz gibi bitkiler ödeme iyi geleceğinden adet döneminde bol bol tüketilmeleri gerekir.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER