6.8 C
New York kenti
Çarşamba, Mart 29, 2023

6 Besin Maddesiyle Sonbahar Detoksu

dietArtık dedoks uygulamanın zamanı geldi. Besinlerle yapacağınız bir sonbahar detoksuna ne dersiniz? Uzun bir yaz döneminin ardından yeni bir mevsime girdik. Yaz sıcaklarında dayanamayıp beslenmenize dikkat etmediğinizi, ipin ucunu kaçırdığınızı düşünüyorsanız, üzülmeyin. Uygulayacağınız Sonbahar detoksuyla bedeninizde birikmiş olan zararlı etkenlerden kurtulmanız mümkün. Hem bunun için de çok uğraşmanız gerekmeyecek. Sadece bedeninizi toksik maddelerden arındıracak bazı besinlerden faydalanmanız yeterli olacak.

Bazı besin maddelerinin detoks etkili olduğunu zaten çoğumuz biliriz. Ancak bunların arasından en etkili olan 6 tanesini sizler için seçtik. İşte 6 besin maddesiyle Sonbahar detoksu…

1- Enginar; Karaciğerinizin sağlığı açısından enginar tüketmeyi ihmal etmeyin. Doktorların bile tüketilmesini önerdiği bu egzotik sebze, tam bir karaciğer dostudur ve karaciğeri zararlı atıklardan arındırır. Koleretik denilen, safra salgılanmasını artıran etkisi ile enginar, karaciğerden ve karaciğerden safra ve yağ akışını destekler. Safra, yağların emülsiyonu, toksinlerin taşınması ve karaciğerden ince bağırsaklara atılmasında rol oynar.

2- Lahana Turşusu; Lahana turşusu, lahananın fermente edilmiş halidir. Lahananın da fermente edilmiş olması, ona faydalı bakteriler olarak bilinen probiyotikleri içerme özelliği kazandırır.  Probiyotikler, sağlıklı sindirim sistemini desteklemede çok önemlidir. Bağırsaklarımız sadece sindirimi değil, bağışıklık sistemini de destekleyen trilyonlarca bakteriye ev sahipliği yapar. Bu yararlı flora olmadan sindirim sistemi gaz, şişkinlik ve kabızlık gibi tehlikeli süreçlere girebilir. Kabızlık, bağırsaklarda ve kan akışında toksik atıkların birikmesine, kanser riskinin yükselmesine yol açar. İyisi mi beslenme planınıza fermente edilmiş yiyecekleri katmayı ihmal etmeyin.

3- Sarımsak; Sarımsak binbir derde deva olan bir besin maddesi zaten. Saymakla tükenmeyecek kadar çok faydası olduğu da hepimizce bilinen bir gerçek. Sarımsağın bağışıklığı desteklediğini, kalbi koruduğunu artık herkes biliyor. Ancak içinde bulunan sülfür bileşenlerinin detoksifikasyonun desteklenmesinde de rol oynadığını biliyor muydunuz? Kükürt vücuttan atılana kadar karaciğerdeki toksinlerin etkisiz hale getirilmesinden sorumludur. Beslenme planınıza sarımsak gibi sülfür içeren yiyecekleri katarak tazelenin.

4- Limon; Limon son zamanlarda sağlığa olan katkılarından en çok bahsedilen meyvelerden biri. Limon, vücutta sindirim ve eliminasyon işlemlerine destek olur. Bazı beslenme uzmanları limonun ekşi tadının sindirim sisteminde safra akışını desteklediğini düşünüyor. Limonun kabuğu, detoksifikasyonu destekleyen bir antioksidan işlevi görüyor. Suyunuza ya da yemeğinize biraz limon sıkmak yararınıza.

5- Zerdeçal; Zerdeçal kuvvetli antioksidan içeren baharatlardan biridir ve bu özelliği sayesinde sağlık açısından vücuda kazandırdıkları tartışmasızdır. Geleneksel Hint ve Çin kültürünün bir parçası olan zerdeçal, vücutta antioksidan ve anti inflamatuar etki bırakır. Zor bileşenlerin detoksifikasyonunda karaciğere yardım eder. Antioksidanlar yaşla birlikte çoğalan hücre hasarı ile mücadelede önemli rol oynar.

6- Turp; Safra akışını artırmaya yardımcı olan turp, safra kesesi ile karaciğerin sağlıklı kalmasına yardım eder ve sindirimi güçlendirir.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER