1.6 C
New York kenti
Pazartesi, Aralık 5, 2022

1600 Rakamı Size Neyi Hatırlatıyor?

1600 rakamının önemini biliyor musunuz? Size neyi hatırlatıyor? Belki hiç bir şey, belki de çok şey. Dünyanın üçte ikisinin umursamaz tavırlarına bakılırsa bir çoğumuza hiç bir şey hatırlatmıyor olsa gerek. Aslında 1600 rakamı çok önemli…

Anlatmaya çalıştığımız şu; dünyada genetiği ile oynanmış tam 1600 çeşit gıda maddesi mevcut şu anda. Yani bilerek ya da bilmeden, farkında olarak ya da olmadan vücut dengemizi bozacak sayısız katkı maddesini de bu besinlerle birlikte tüketiyoruz. Bir kesimimiz GDO  yani genetiği değiştirilmiş organizma diye bangır bangır bağırırken, bir kısmımız da inadına bu ürünleri tüketip, karşıdan seyretmekle yetiniyoruz.

Özellikle tarım alanında, istenilen özellikte bitkilerin ya da hayvanların yetiştirilmesi amacıyla, bitkinin veya hayvanın doğasında olmayan bu özellikleri yapay yöntemlerle kazandırmaya çalışıyorlar. Bunu yaparken de, onların doğal yapılarını bozarak, suni yöntemlerle farklı bir takım genetik özellikler aktarıyorlar. Bu şekilde yeni üretilen canlıya ”Genetiği Değiştirilmiş Organizma” deniyor.

Bunlardan üretilen yağ, un, nişasta, glikoz, sakaroz, fruktoz ve dahası krakerden cipse, pudingden şekerlemelere birçok hazır gıda içerisinde sofralarımıza geliyor. Hangi üründe ne var bilmiyoruz. Bu sadece ambalajına “içindekiler” notu düşmekle olmuyor. Tükettiklerimizin içeriğinde ne olduğu kadar, GDO’lu olup olmadığını da bizleri ilgilendirmeli. Tüm dünyada GDO diye acı bir gerçek varken, halen daha ürünlerde bu konuda bilgilendirici bir etiket bulunmamaktadır.

Genetiği Değiştirilmiş Organizmaların insan sağlığına olan olumsuz etkileri herkes tarafından bilinirken, uzmanlar her gün çeşitli yayın kuruluşlarından GDO’lu gıdalara karşı kesin uyarılarda bulunurken halen daha kimse hangi gıda GDO’lu bilmiyoruz. GDO’lu ürünlerin çıplak gözle ayırt edilemeyeceği ve mutlaka etiketlerinde bunun belirtiliyor olması gerekmektedir.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER